گروه کوه نوردی همنورد

بانوان كوه نورد استان تهران قله آزادکوه را صعود نمودندطی روزهای 25 و 26 شهریورماه دومین صعود مشترك بانوان كوه نورد استان تهران در سال 89، به قله 4390 متري آزادکوه و با حضور 31 نفر از بانوان كوه نورد و مربی 14 هيئت، باشگاه و گروه استان تهران برگزار گرديد.
 
پس از اولین صعود مشترک فصلی بانوان استان تهران به قله کهار در بهار 89 و همچنین نظرسنجی به عمل آمده، تصمیم بر آن شد صعود فصل تابستان به قله آزادکوه انجام شود.

قله آزادکوه با ارتفاع 4390 متر در شمال غرب رشته کوه البرز مرکزی و دومین قله بلند این رشته کوه می باشد که فقط از یال جنوبی به گردنه چورن، قله یخچال و دیگر قلل البرز مرکزی متصل است و در سایر جبهه ها مستقل و آزاد است، به همین دلیل نام آزاد کوه به خود گرفته است. 

مبدأ صعود قله آزاد کوه روستای کلاک از توابع شهرستان بلده می باشد که برای دسترسی به این روستا باید از تهران به کرج رفته، وارد جاده چالوس شده و بعد از تونل کندوان و عبور از تأسیسات سد در کنار پل زنگوله وارد جاده فرعی آسفالته بلده شد. پس از طی 30 کیلومتر در این جاده و بعد از عبور از روستای دونا و پیل نور و گردنه لابشم به سمت روستای نسن و میناک سرازیر می شود. بعد از روستای میناک اولین فرعی سمت راست که به تازگی آسفالت شده است به طول 8 کیلومتر ما را به روستای کلاک پایین و سپس کلاک بالا(کلاک علیا) می رساند. (ابتدای جاده تابلوی زرد رنگ بانک کشاورزی قابل رؤیت می باشد.)

مسیر صعود قله آزادکوه در جهت شمال به جنوب و در مجاورت رودخانه امتداد می یابد که بعد از طی مسافتی از کوچه باغ ها و راه پاکوب مشخص به تنگ کلاک و  بعد از عبور از تنگ کلاک و دور زدن گرده شرقی، مسیر پاکوب به گردنه جنوبی(چورن) آزاد کوه امتداد یافته و به  یال اصلی جنوبی با پاکوب های مشخص به قله می رسد.
برای دستیابی به قله آزادکوه، به جز روستای کلاک، می توان از روستای وارنگه رود و یا نسن نیز استفاده نمود. صعود آزادکوه از کلاک با توجه به طول مسیر، امکان صعود یک روزه از روستای کلاک را نیز دارا می باشد.

در فواصل دره کلاک تا تنگ کلاک، می توان از رودخانه و چشمه های مجاور رودخانه برای برداشت آب استفاده کرد که بعد از تنگ کلاک به جز یک چشمه فصلی در کنار مسیر صعود، چشمه آب دیگری وجود ندارد.

همینطور در طول مسیر صعود بعد از پل زنگوله در جاده چالوس و تنها روی گردنه لابشم، دیگر تلفن همراه آنتن نمی دهد و امکان تماس وجود ندارد تا تنگ کلاک، از آنجا تا قله آنتن دهی وجود دارد.

پنج شنبه 25 شهریورماه:

 
تیم ساعت 10:30 صبح روز پنج شنبه 25 شهریورماه 89 از میدان آزادی توسط اتوبوسی که در محل حاضر بود به سمت مبدأ صعود حرکت نمود. ساعت 13 توقف کوتاهی در پل زنگوله داشت، با توجه به اینکه وسیله نقلیه اتوبوس بود و حرکت آهسته ای داشت 2 ساعت و 40 دقیقه از پل زنگوله تا روستای کلاک به طول انجامید و تیم ساعت 15:40 به روستای کلاک رسید و پس از آماده شدن ساعت 16 حرکت خود را از كوچه‌هاي باريك روستا آغاز نمود.

اعضای تیم پس از 3 ساعت کوه پیمایی همراه با زمان استراحت، ساعت 19 به محل برقراری کمپ در تنگ کلاک رسیدند و قبل از تاریکی هوا کلیه نفرات با برپایی چادرهایشان به استراحت پرداختند.

جمعه 26 شهریورماه:

تیم حدود ساعت 6:15 حرکت خود را به سمت قله آغاز نمود. ساعت 8:30 ضمن استراحت قبل از یال قله، سرکار خانم نوروزی نائب رئیس بانوان هیئت کوه نوردی استان تهران در مورد اهداف صعود بانوان مطالبی عنوان نمودند و پس از ایشان سرکار خانم پاکروان سرپرست برنامه توضیحاتی در مورد منطقه و قله آزادکوه دادند. ساعت 9 تیم با گام هایی منظم و یکنواخت به سمت قله حرکت کرد. در 50 متر آخر مسیر عکاس تیم برای گرفتن عکس از ما جدا شد تا زودتر به قله برسد، نفرات تیم با گرفتن دست های یکدیگر به سمت قله حرکت نموده و ساعت 10:45 همگی (31نفر) بر فراز قله آزادكوه ايستادند.

از روی قله، قله دماوند در جهت جنوب شرقی چشم نوازی می کرد و در راستای آن قله دوخواهرون دیده می شد. قلل خرسان و علم کوه در شمال غربی و در جنوب قلل سوتک بزرگ، کمانکوه، سرماهو، یخچال و در پشت آنها خلنو به چشم می خورد.
دقایقی بعد از رسیدن به قله و انداختن عکس های یادگاری، تیمی به مناسبت بزرگداشت زنده یاد عباس جعفری نیز در قله حضور یافتند که عکسی هم به یادگار با آنها گرفته شد و ساعت 11:30 تیم با همان نظم قبلی از قله به سمت محل کمپ فرود آمد. اعضای تیم پس از جمع کردن چادرها، ساعت 15:15 محل کمپ را ترک نموده و ساعت 17:30 به روستا رسیدند.

لازم به ذکر است تیم در طول مسیر بازگشت از قله تا روستا به پاکسازی منطقه نیز پرداخت.

هیئت ها، باشگاه ها و گروه های شرکت کننده:

رديف

هيئت / باشگاه / گروه

1

هیئت کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران

2

هیئت کوه نوردی شمال غرب

3

هیئت کوه نوردی شهر قدس

4

هیئت کوه نوردی شمیران

5

باشگاه کوه نوردان آرش

6

باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند

7

باشگاه کوه نوردان دخانیات

8

خانه کوه نوردان تهران

9

گروه کوه نوردی تهران

10

گروه کوه نوردی پارس شمیران

11

گروه کوه نوردی پژوهشگاه جهاد کشاورزی

12

گروه کوه نوردی دانشگاه آزاد، واحد رودهن

13

گروه کوه نوردی همت شمیران

14

گروه کوه نوردی همنورد


*ضمنا سرکار خانم "نسرین فیروزیان" بعنوان نماینده گروه همنورد در این صعود حضور یافتند.
 
دست اندركاران برنامه:
 - نایب رئیس هیئت کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران: مریم نوروزی
 - مسئول صعودهای فصلی بانوان: پرستو ابریشمی
 - سرپرست برنامه: فهیمه پاکروان 
 - کمک سرپرست: سرو حوری، خدیجه تاجدار
 - مسئول فنی و امدادگر: معصومه فریار
 - مسئول تشکیلات: سارا آنجفی
 - مسئول محیط زیست: پریسا حسین زاده
 - مسئول مالی: سولماز نانکلی
 - عکاس: ندا توبک
 - مسئول روابط عمومی: ریحانه رمضان پور و شیوا فارسی
 - گزارش برنامه: رقیه تاجدار

هیئت کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران از کلیه گروه ها، باشگاه ها و هیئت های شرکت کننده و نمایندگان محترم آنان در این صعود، همچنین کادر اجرایی برنامه کمال تشکر را دارد و امیدوار است این صعودها در کنار ایجاد دوستی و همبستگی، ارتقاء سطح کوه نوردی بانوان استان تهران را فراهم آورد.
 
منبع خبر: سایت هیئت کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۸۹ساعت 19:13  توسط Admin  |